کسر خدمت فرزندان ایثارگر هنوز تعیین تکلیف نشده است

سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه برابر ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولانی که پدر، مادر، فرزند یا برادر و خواهر آن ها که در ۸ سال دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند، اظهار داشت:  بر اساس این قانون تمامی فرزندان ذکور شهدا و جاویدالاثران (مفقودین) از انجام دوره سربازی معاف هستند.
 وی با بیان اینکه به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی، یکی از فرزندان ذکور جانباز از خدمت سربازی معاف خواهد شد، تصریح کرد:بر این اساس فرزندان دوم یا سوم جانبازان ۵۰ و ۷۵ درصدی از خدمت سربازی معاف می شوند.
سردار کمالی ادامه داد:فرزند ذکور شهید ، آزاده با حداقل ۲۴ ماه سابقه اسارت، جانباز با حداقل ۲۵ درصد جانبازی و جاوید الاثر(مفقود) از خدمت دوره سربازی معاف می شوند.
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه فرزند ذکور رزمندگانی که ۳۰ ماه حضور در جبهه داشتند هم شامل معافیت خدمت سربازی می شوندگفت:امتیازات مطرح شده قابل تجمیع است بطوریکه با تجمیع سوابق درصد جانبازی، جبهه و مدت اسارت، می توانند از معافیت سربازی برای فرزندانشان استفاده کنند.
وی به ازدواج مشمولان با جانبازان اناث دارای درصد جانبازی ۲۵ درصد و بالاتر اشاره و مطرح کرد: این افراد به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند اما  پس از گذشت ۵ سال از معافیت موقت، در صورت استمرار ازدواج، معافیت موقت به دائم تبدیل می‌شود.
 رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تاکید کرد: جانبازانی که برابر گواهی بنیاد شهید وامور ایثارگران صاحب فرزند نمی شوند، فرزند خوانده قانونی ذکور آن‌ها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شود.
 سردار کمالی در پایان در خصوص اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی مبنی بر کسر خدمت فرزندان بر اساس آزادگی، درصد جانبازی و سابقه حضور در جبهه تصریح کرد:مجلس مصوبه ای  مبنی بر کسر خدمت فرزندان ایثارگر،رزمنده، آزاده و جانباز در زمان بررسی مواد لایحه برنامه ششم توسعه داشت که هنوز اجرایی نشده و در دست بررسی است، چرا که اجرای آن نیاز به اقدام کارشناسی دارد.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.