نحوه محاسبه دوران رزمندگی جبهه برای دریافت تسهیلات سربازی

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از احتساب سه چهارم معادل ۷۵ درصد مدت خدمت وظیفه عمومی سربازان دوران جنگ به عنوان خدمت داوطلبانه خبر داد.سردار موسی کمالی

سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نحوه احتساب مدت حضور سربازان در جبهه برای بهره مندی از تسهیلات رزمندگی اظهارکرد: در قانون یکسری تسهیلات مانند تسهیلات مربوط به کنکور و … برای رزمندگان داوطلب پیش‌بینی شده است که این امر سبب نارضایتی برخی از افرادی شده بود که دوران مدت خدمت سربازی خود را به جبهه‌های جنگ تحمیلی گذرانده بودند که در همین راستا ستادکل نیروهای مسلح در دی ماه سال ۸۸ ابلاغیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن سه چهارم مدت خدمت سربازی این افراد نیز به عنوان خدمت سربازی داوطلبانه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سربازانی که از سوی ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته، شهربانی، ژاندارمری و وزارت سپاه و وزارت دفاع و جهاد سازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده اند، مشمول این ابلاغیه هستند، گفـت:‌ این افراد می‌توانند از تسهیلاتی که برای خدمت سربازی داوطلبانه در نظر گرفته شده است، برای خود یا فرزندان خود استفاده کنند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح افزود: به عنوان مثال اگر فردی ۱۶ ماه از دوران خدمت سربازی خود را در جبهه گذرانده باشد، سه چهارم این مدت یعنی معادل ۱۲ ماه آن داوطلبانه خواهد بود.

کمالی با تاکید بر اینکه این ابلاغیه ارتباطی با کسر خدمت‌های ایثارگری ندارند، خاطرنشان کرد: کسر خدمت‌ها برای تمامی افراد به طور یکسان صادر می‌شود، به عبارت بهتر، تفاوتی میان حضور داوطلبانه و حضور به عنوان سرباز در جبهه‌های جنگ تحمیلی وجود ندارد و چه فردی مثلا ۱۵ ماه حضور داوطلبانه داشته باشد و چه فردی همین مدت به عنوان سرباز در جبهه‌ها حضور داشته باشد، می‌تواند به ازای هرماه ۱۲ روز کسرخدمت دریافت کند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح افزود:‌ بنابراین این ابلاغیه برای متقاضیان دریافت کسر خدمت جای نگرانی ندارد و تنها برای بهره‌مندی از دیگر تسهیلات مربوط با حضور داوطلبانه در دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان این دستور ستادکل به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ شده است، اظهار کرد:‌ تمامی دستگاه‌هایی که ملزم به ارائه تسهیلات به رزمندگان و خانواده‌های آنان هستند باید از این ابلاغیه پیروی کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

۸ نظر ها

 1. با سلام و خسته نباشید .اینجانب سال ۶۳ لغایت سال ۶۵ خدمت نظام وظیفه ام را در ژاندارمری در مناطق عملیاتی و مرزی در سیستان و بلوچستان (چابهار) و ماموریت در نیک شهر -پسابندر-پیشین و ایرانشهر و … در طول خدمت داشته ام . ( ۲۴ ماه و دو ماه خدمت احتیاط زمان جنگ) . آیا سه چهارم مدت خدمت وظیفه عمومی سربازی دوران جنگ به عنوان خدمت داوطلبانه اینجانب به عنوان خدمت سربازی داوطلبانه محسوب می‌شود و می نوان از تسهیلات مثل برای کنکور خودم یا فرزندم یا سوابق اداره استفاده کنم؟ در صورت جواب مثبت کجا پیگیری و مراجعه نمایم؟ با تشکر

 2. سلام پدر من بعد از جنگ سال ۶۸ تا ۶۹ تو منطقه عملیاتی مرز میمک ایلام خدمت کرده( ارتش). آیا کسری بمنم تعلق میگیره ؟

 3. سلام.
  پدر من ۱۳ماه در منطقه جلدیان بوده
  کارت ایثار گری ندارد ولی یدونه نامه داره که ۱۳ماه حضور در جبهه هست الان کسر خدمت شامل من میشود یا ن؟

 4. من سه ماه درجبهه بدم برای کسر خدمت فرزم رفتم فر مودن کمتر از شش ماه است شامل حال شما نمیشود ایا درست فرمودن

 5. محمدرضا سلیمانی

  با سلام من دوسال در ژاندارمری در هویزه و حمیدیه از طرف هنگ اهواز خدمت سربازی انجام داده ام اکنون برای کسر خدمت پسرم باید به کجا مراجعه کنم ضمنا سال ۶۴ تا ۶۶ دوران خدمت را سپری کرده ام لطفا راهنمایی فرمایید

  • باید برین همون پادگانی که حدمت کردین.خودشون راهنماییتون میکنن

  • من مدت ۲۱ ماه در جبهه کردستان سا ل ۶۲تا ۶۴ فقط ۱۲ ماه محاسبه کردند چرا برای کسری فقط ۴ماه ۲۶ روز دادند ژاندارمری سابق بودم

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.