نتایج جلسه کمیته ویژه بررسی کسر خدمت فرزندان ایثارگران

خبرگزاری مهر : رئیس کمیته ویژه بررسی کسر خدمت فرزندان ایثارگران نتایج جلسه این کمیته با فرماندهان ستاد کل نیروهای مسلح را تشریح کرد.احمد امیرآبادی ایثارگران

احمد امیرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سردار باقری طی نامه ای از رئیس مجلس درخواست کرد تا جلسه ای برای حل مشکل کسری خدمت فرزندان ایثارگران تشکیل شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جلسه با حضور بنده و آقای نوروزی نماینده رباط کریم و فرماندهان نظامی برگزار شد.

رئیس کمیته ویژه بررسی کسر خدمت فرزندان ایثارگران گفت: در این خصوص چهار قانون وجود دارد؛ یک قانون مربوط به برنامه ششم توسعه است که در ابتدای آن آمده است «با اذن فرمانده کل قوا» کسر خدمت امکان پذیر است.

وی ادامه داد: این ماده مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود و مجلس برای رفع ایراد شورا اذن فرماندهی کل قوا را در ابتدای ماده قرار داد.

امیرآبادی تصریح کرد: فرماندهان ستاد کل معتقدند در صورت اجرای این ماده نیروهای مسلح از نظر تامین نیروهای انسانی دچار مشکل خواهند شد، زیرا در دوران دفاع مقدس ۲.۵ میلیون سرباز از ارتش و نیم میلیون سرباز از سپاه به میادین دفاع اعزام شده اند که با محاسبه این تعداد می توان گفت میانگین حدود ۶ میلیون نفر از مشمولان شامل این قانون خواهند شد.

نماینده مردم قم تاکید کرد: ستاد کل معتقد است کار کارشناسی که بر این موضوع انجام داده است اجازه نمی دهد چنین اذنی را از مقام معظم رهبری بگیرند.

وی با بیان اینکه در قانون بودجه سال ۹۶ نیز در این خصوص ماده ای به تصویب رسیده است، گفت: طبق قانون بودجه سال ۹۶ فرزندان ایثارگران می توانند با پرداخت ۵ میلیون تومان سربازی خود را بخرند.

امیرآبادی با بیان اینکه ستاد کل با فروش سربازی مخالف است، گفت: فرماندهان ستاد کل اعلام کردند که ما با فروش سربازی غایبان نیز مخالف بودیم، اما به دلیل اینکه دولت لایحه آورد تلویحا زیر بار رفتیم، مشروط به اینکه منابع حاصل صرف سربازها و رفاه آنها شود.

وی اظهار داشت: ماده ای در قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور نیز در این خصوص وجود داشت که کسانی که ۳۰ ماه جبهه یا ۲۴ ماه اسارت یا ۲۵ درصد جانبازی دارند، فرزندانشان از سربازی معاف می شوند. قانونگذار در تصویب این ماده اعلام کرد ایثارگرانی که ۱۵ ماه جبهه یا ۱۲ ماه اسارت و یا ۱۰ درصد جانبازی دارند، فرزندانشان از سربازی معاف می شوند.

رئیس کمیته ویژه بررسی کسر خدمت فرزندان ایثارگران با تاکید بر اینکه قانون برنامه ششم بر قانون احکام دائمی ارجحیت دارد و آن را باطل می کند، گفت: در قانون بیمه شخص ثالث نیز مجلس ماده ای را به تصویب رساند که بر اساس آن سربازان غایب می توانند گواهینامه بگیرند.

وی ادامه داد: اما طبق قانون، نیروی انتظامی باید هر جا مشمولان سربازی را مشاهده کنند دستگیر کرده و به پادگان انتقال دهند؛ این تناقض در قانون نویسی است و مشکلاتی را ایجاد کرده است.

امیرآبادی گفت: در قانون برنامه ششم بند ۷ به ماده ۴۵ قانون نظام وظیفه الحاق شد. در بند ۴ این ماده اعلام شده است ایثارگرانی که سابقه ۳۰ ماه جبهه دارند فرزندانشان از خدمت سربازی معاف می شوند، اما در برنامه ششم آورده شده است که ایثارگرانی که ۲۴ ماه جبهه داشته باشند فرزندانشان معاف می شوند؛ اینها تناقضات قانونی است.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به جلسه روز گذشته کمیته ویژه بررسی کسر خدمت فرزندان ایثارگران گفت: در این جلسه مقرر شد به راه حل مناسبی برای از بین بردن تناقض های قانونی دست یابیم.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکل دو راه وجود دارد، گفت: اولین راه از طریق مجلس است که راه سختی می باشد، باید طرح فوریتی به تصویب برسد که روند طولانی برای تصویب کلیات و جزئیات آن وجود دارد.

امیرآبادی گفت: راه دوم ستاد کل نیروهای مسلح است، باید راه حل بینابینی را پیدا کرد.

وی اظهار داشت: ابتدا باید مشخص شود فرزندان ایثارگر مشمول این بند چند نفر هستند و بر اساس آمار، ستاد کل اذنی از مقام معظم رهبری بگیرد تا مشکلات فرزندان ایثارگران حل شود.

امیرآبادی همچنین از جلسه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با علی لاریجانی در آینده ای نزدیک برای حل این مشکل خبر داد و تصریح کرد: فرزندان ایثارگران بدانند که ما مدافع آنها هستیم. همه فرماندهان ستاد کل هم ایثارگر هستند و می خواهند مشکلات فرزندان ایثارگران حل شود، اما باید منافع بلندمدت را نیز در نظر بگیرند.

به گزارش مهر؛ طبق ماده ۷۸ قانون برنامه ششم توسعه، درصورت اذن فرماندهی کل قوا:

– فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

– فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

– فرزندان جانبازان به ازای هردرصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

تبصره- بهره‌مندی فرزندان جانبازان بر اساس درصد جانبازی صادره از کمیسیون عالی پزشکی نیروهای مسلح یا بنیاد اقدام می‌گردد و در خصوص آموزش خدمت نظام وظیفه براساس مقررات ستاد کل نیروهای مسلح عمل می‌گردد.

حکم بند (د) ماده (٨٨) قانون برنامه ششم بر حکم تبصره (٢) ماده (٣٣) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، حاکم است.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.