موافقت با جذب و بکارگیری ۶ هزار سرباز معلم در آموزش و پرورش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سرپرست آموزش و پرورش عشایر وزارت آموزش و پرورش حذف «سرباز سرباز معلمیمعلم» جهت آموزش دانش آموزان عشایر و راه‌اندازی دوباره «تربیت معلم عشایر» را از جمله راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی آموزش و پرورش عشایر می‌داند و معتقد است که حذف سرباز معلم از سیستم آموزش و پرورش منجر به افزایش کیفیت آموزش در مدارس عشایر می‌شود.

اما علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید طرح سرباز معلم در سال ۹۷ اجرا می‌شود و معتقد است: ایران یکی از کشورهای پیشرو در بحث پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه دوره ابتدایی است به گونه‌ای که در حوزه کشورهای غرب آسیا رتبه نخست، آسیا و اقیانوسیه رتبه ۱۶ و کل دنیا رتبه ۴۲ به لحاظ پوشش تحصیلی دوره ابتدایی داریم.

وی افزود: پوشش تحصیلی دانش‌آموزان دوره ابتدایی نیازمند به کارگیری تمام امکانات و ظرفیت‌ها از جمله ظرفیت موجود در نیروهای مسلح است. سربازمعلمان سربازان وظیفه‌ای هستند که پس از دوره آموزش نظامی وارد آموزش و پرورش شده و در مناطق مورد نیاز دو سال خدمت سربازی را در کلاس‌های درس طی می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: تعداد سربازمعلمان را نیاز آموزش و پرورش در مناطق مختلف مشخص می‌کند و از طریق فراخوانی که به اطلاع سربازان می‌رسد کار ثبت نام از آنها انجام می‌شود که در صورت داشتن شرایط لازم و با تأیید نیروهای مسلح به آموزش و پرورش می‌آیند.

اللهیار ادامه داد: سربازمعلمان در مناطقی که آموزش و پرورش اعلام نیاز می‌کند می‌توانند خدمت کنند و تمایل به استفاده از نیروهای بومی همان منطقه داریم.

وی با اشاره به اینکه در یک سال تحصیلی مجموع ساعت‌هایی که باید تدریس انجام شود مشخص و بخشی که توسط نیروهای رسمی، پیمانی و حق التدریس تکمیل می‌شود مجزا و مابقی توسط سربازمعلمان تأمین خواهد شد، افزود: سالانه ۵ تا ۷ هزار سرباز معلم نیاز داریم که برای سال جدید به ۷ هزار نفر نیاز است که با بکارگیری ۶ هزار نفر موافقت شد و این افراد از ابتدای هر سال به دوره آموزش نظامی اعزام و پس از پایان آن در تیرماه به آموزش و پرورش معرفی شده و دوره دو ماهه آشنایی با روشهای تدریس را طی کرده و از ابتدای مهر وارد مدارس می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش در خصوص امکان استخدام سربازمعلمان در آموزش و پرورش عنوان کرد: طبق قانون نیروهای آموزش و پرورش از طریق آزمون جذب می‌شوند و سربازمعلمان باید در این آزمون شرکت و حدنصاب نمره را کسب کنند و در مرحله مصاحبه و گزینش دوره دو ساله سربازمعلمی آنها تأثیر مثبت خواهد داشت.

* استفاده از نیروهای خرید خدمات آموزشی در هنرستان‌ها

الهیار در خصوص استفاده از نیروهای خدمات آموزشی در هنرستانها گفت: آموزش و پرورش گستره وسیعی در ارائه خدمات دارد و تأمین نیرو در مناطق مختلف سختی‌ها و محدودیتهایی دارد بنابراین مجبوریم از تنوع نیروها استفاده کنیم که یکی از این روشها خرید خدمات است.

* ظرفیت پذیرش ۵۰۰ هزارنفر در کلاس‌های درس در ایام نوروز

وی ادامه داد: در طرح خرید خدمات آموزشی با موسسان غیردولتی برای جذب دانش آموزان قرارداد منعقد کرده و آنها آموزش را عهده‌دار می‌شوند و آموزش و پرورش پول را به موسسان پرداخت می‌کند. عمده معلمان خرید خدمات آموزشی در دوره ابتدایی و مناطق روستایی فعال هستند و با توجه به اینکه کیفیت آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش به خدمات کارگاهی و نیروهایی که دروس عملی را به خوبی برگزار می‌کنند نیاز دارد، در برنامه است از نیروهای خرید خدمات در ارائه آموزش‌های عملی استفاده کنیم.

الهیار درباره اسکان نوروزی فرهنگیان عنوان کرد:‌ سامانه اسکان فرهنگیان فعال شده است و فرهنگیان باید وارد سایت اسکان شوند و تا ۲۷ اسفند ماه برای ثبت‌نام فرصت دارند. امسال دو دسته مرکز داریم باشگاه‌های فرهنگان و مراکز اقامتی و بخش دیگر نیز کلاس‌های درس است. ظرفیت در باشگاه‌های فرهنگیان ۱۵ هزار نفر و کلاس‌های درس تا حدود ۵۰۰ هزار نفر و عمد خدمت رسانی ما به فرهنگیان است و نسبت به سال گذشته افزایش قیمت نداریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.