مشمولان خدمت سربازی برای پرداخت جریمه غیبت و تعیین تکلیف خود اقدام کنند

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: مشمولانی که تا پایان امسال بیش از ۸ سال غیبت دارند می‌توانند با مراجه به دفاتر پلیس + ۱۰ و پرداخت مبلغ جریمه نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمت خود اقدام کنند.امریه-سربازی

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمد کولیوند ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: تمام افراد ذکور ایرانی که به سن ۱۸ سالگی تمـام مـی‌رسـند از اول مـاه تولـد کـه طـی آن مـاه وارد ۱۹ سـالگی مـی‌شـوند مشـمول قـانون وظیفـه عمومی هستند.

وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که در حین تحصیل به صورت حضوری هستند و به سن مشمولیت رسیده‌اند باید با مراجعه به دفتر مدرسه محل تحصیل فرم درخواست معافیت خود را دریافت و آن را برای ثبت به دفتر پلیس + ۱۰ تحویل دهند.

وی اذعان کرد: این طرح به مشمولین معافیت تحصیلی تعلق نمی‌گیرد و تا تعیین تکلیف وضعیت مشمولیت بر اساس مقررات وظیفه عمومی مجاز به ادامه تحصیل هستند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان خاطرنشان کرد: براین اساس دانش‌آموزانی که از هنگام ورود به سن مشمولیت بیش از سه ماه متوالی مرتکب عدم حضور غیرموج در واحد آموزشی شده باشند، دانش‌آموزانی که به صورت داوطلب آزاد به تحصیل اشتغال داشته یا مرتکب غیبت تحصیلی بیش از سه ماه و دانش‌آموزانی که خارج از سق مجاز سنوات تحصیلی تبصره ۱ ماده ۳۳ قانون خدمت وظیفه عمومی ادامه تحصیل می‌دهند و مشمولیت معافیت تحصیلی تعلق نمی‌گیرد.

کولیوند اذعان کرد: برابر ماده ۱۳ آئین نامه اجرایی قانون وظیفه عمومی مشمولانی که در بازه زمانی مهلت یک ساله معرفی فارغ التحصیل شوند مجاز به تحصیل در مقطع بالاتر نخواهند بود و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه توجیه غیبت مشمولن غایب باحداکثر ۶ ماه غیب در دانشگاه پذیرفته می‌شود، گفت: در صورت معاذیر موجه صرفا در چارچوب دستورالعمل توجیه غیبت مشمولان از طریق معاونت وظیفه عمومی استان اقدام خواهد شد.

وی همچنین در مورد دانشجویان مشمولی که متقاضی خروج از کشور هستند، گفت: این افراد باید با مراجعه به سامانه درخواست خود را ثبت کنند، افزود: بعد از انجام تمام مراحل و پرداخت وثیقه قانونی می‌توانند مجوز خروج از کشور خود را از وظیفه عمومی دریافت کنند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان نیز پس از دریافت معافیت تحصیلی و ارائه گواهی اشتغال بخدمت خود به وظیفه عمومی و پرداخت وثیقه قانونی می‌توانند مجوز خروج از کشور را دریافت کنند.

کولیوند با تاکید براینکه حداکثر مجوز خروج از کشور برای سفرهای سیاختی و زیارتی یک ماه است، گفت: مشمولانی که مجوز خروج از کشور دربافت نموده و سفر خود را انجام داده‌اند پس از ورود به کشور وثیقه آنان مسترد خواهد شد.

به گفته این مقام مسوول، مشمولانی که با تاخیر وارد کشور شوند وثیقه آنان ضبط و به حساب خزانه واریز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشمولانی که با تاخیر مراجعه کنند بمدت ۶ ماه از خروج از کشور محروم می‌شوند، افزود: دارندگان برگه آماده بخدمت باید سفر یکماه خود را به نحوی مدیریت کنند که یک ماه قبل از سررسید اعزام قانونی خود به کشور مراجعت کنند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان به دایره کفالت برای مشمولین نیز گریزی زد و گفت: با توجه به اینکه در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست مصوب سال ۹۲ برای فرزند خوانده صرفا برخورداری از مزایای بیمه و مستمری پیش‌بینی شده است لذا مجوزی در خصوص بهره‌مندی این افراد از معافیت‌های قانونی خدمت وطیفه عمومی وجود نداشته و بالطبع مانع از بهره‌مندی یگان فرزند ذکور خانواده از معافیت نخواهد بود.

به گفته کولیوند، سربازان متقاضی معافیت کفالت که داری غیبت اولیه هستند، باید پس از ثبت درخواست خود در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، معاذیر و مدارک لازم را برای توجیه غیبت ارائه کنند.

وی افزود: برای مشمولان دارای فرد معلول در خانواده نیز صرف اعلام شروع معلولیت توسط بهزیستی مبنای تعیین تاریخ شروع به نیازمند مرافبت بودن کسان و یا معلولین نخواهد بود و باید شورای پزشکی نظر نهایی مبنی بر تاریخ نیامندی به مراقبت فرد معلول را برای توجیه غیبت مشخص کند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان خاطرنشان کرد: مشمولانی که یگان فرزند ذکور خانواده و همچنین فاقد غیبت است با داشتن یکی از شرایط ذیل می‌توانند برای ثبت درخواست معافیت به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: ایثارگرانی که ۳۰ ماه حضور در مناطق عملیاتی یا مناطق جنگی دارند و همچنین امتیاز جبهه و جانبازی و آزادگی ایثارگر بیش از ۳۰ ماه باشد و همچنین جانبازان دارای ۲۵ درصد جانبازی یک فرزند آنان از خدمت معاف خواهد شد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان افزود: اگر کمتر از ۳۰ روز باشد در این صورت با بخشنامه جدید مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و غیبت مانع برخورداری از معافیت نخواهد بود.

کولیوند خاطرنشان کرد: طرح جریمه مشمولان غیبت که از سال ۹۳ شروع شده همچنان تمدید و تا پایان سالجاری نیز ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید براینکه تمام مشمولانی که تا پایان امسال بیش از ۸ سال غیبت دارند می‌توانند با مراجه به دفاتر پلیس + ۱۰ و پرداخت مبلغ جریمه نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند، گفت: دانشجویان دارای معافیت تحصیلی که تحصیلات خود را به اتمام نرسانده و تا پایان شهریور ماه ۹۶ انصراف و یا اخراج شده باشند از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع قبلی غائب محسوب می‌شوند و اگر غیبت آنها تا پایان ۹۷ به بیش از ۸ سال برسد مشمول این معافیت قرار می‌گیرند.

منبع: خبرگزاری فارس

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.