خانواده شهداء

معافیت های مربوط به ماده ۴۵قانون خدمت وظیفه عمومی

۱-  برای شهدا چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟

جواب : کلیه فرزندان شهدا از خدمت معاف می شوند .

۲-  آیا برادر شهدا از خدمت معاف می شوند ؟

جواب : درصورتی که شهید فاقد فرزند پسر باشد یکی از برادران شهید از خدمت معاف می شود .

۳-  درخانواده ای که چند شهید وجود داشته باشد چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟

جواب : کلیه فرزندان شهید از خدمت معاف می شوند و درصورت نداشتن فرزند به ازای هر شهید فاقد فرزند پسر صرفا فقط یکی از برادران شهدا از خدمت معاف می شوند .

۴-  اگر شهید فاقد فرزند ذکور ، دارای چند برادر تنی یا ناتنی درخانواده باشد حق تقدم استفاده باچه برادری است ؟

جواب : حق تقدم با برادری است که با شهید از یک پدرو مادر باشند .

۵-  درصورتی که شهید برادر تنی نداشته باشد حق تقدم با چه برادری است ؟

جواب : تقدم با برادری است که با شهید از مادر یکی باشند .

۶-  معرفی و انتخاب یکی از برادران تنی شهید فاقد فرزند برای معافیت به چه صورت است ؟

جواب : انتخاب با پدر درنبود پدر یا مادر ودرنبود پدرو مادر با توافق سایر برادران و هماهنگی بنیاد شهید و ایثارگران انجام می پذیرد .

۷-  معرفی و انتخاب یکی از برادران ناتنی شهید فاقد فرزند به چه صورت است ؟

جواب : درصورتی که شهید از مادر دارای چند برادر باشد انتخاب برادر با مادر شهید است و درصورتی که شهید برادر مادری نداشته باشد انتخاب با پدرشهید و درنبود پدر یا مادر شهید و نبود پدر و مادر با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید انتخاب و معرفی می شود .

۸-  چنانچه شهید دارای فرزند دختر باشد آیا برادرشهید می تواند از معافیت بهره مند گردد؟

جواب : بله دختر شهید مانع معافیت برادر شهید نمی گردد .

۹-  چنانچه شهید دارای فرزند پسر زیر۱۸ سال باشد آیا برادری می تواند از معافیت استفاده نماید ؟

جواب : خیر براساس ماده ۴۵ قانون شهید می بایست فاقد فرزند پسرباشد .

۱۰- چنانچه در گذشته براساس ضوابط ابلاغی آن زمان یکی از برادران شهدا از خدمت معاف شده باشد آیا می توان براساس ضوابط جدید برادردیگری از خدمت معاف شود ؟

جواب : خیر امتیازمعافیت به سبب شهادت فقط برای یک برادرلحاظ شده است .

۱۱-  شرایط بهره مندی معافیت فرزندان جاویدالاثرها و یا برادران آنان به چه صورت است؟

جواب :  همانند تمامی پرسش هاو پاسخهای مربوط به خانواده شهداء(موضوع بند الف )

۱۲-  آیا مدت جاویدالاثری در اعطای معافیت تاثیرگذارمی باشد ؟

جواب : تا زمانی که استمرار جاویدالاثری توسط بنیاد شهید و امور ایثارگر تایید گردد برای کلیه فرزندان آنان معافیت دائم صادر می گردد .

۲ نظر ها

  1. علی رضآقربانی

    سلام بنده ازسپاه دراموزشی بابل افتادم ایا نوه جانبازشهیدوعمویم که شهیدشدن وتمام عموهایم هم معاف ویک معافی طلب داریم ایا به نوه میتوان معافی داد همه یاخدمت رفتن یامعاف بنده بسیج فعال کارت سبز دارم میشه درشهرخودم خدمت کنم بعدازاموزشی مادرهم ندارم یک خواهروپدربیکاروپیراشتهادبه هم دارم ازمواردخاص است که اصلا به نوه شهیدوجانباز اشساره نکردن یک معافی طلب داریم داره سوخت میشه تشکر۰۹۱۸۳۱۹۶۳۸۶علیرضاقربانی فوق لیسانس

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.