مشاوره سربازی

خانواده آزادگان

امتیازدهی:

۱ –  مدت آزادگی برای معافیت یک فرزند یا برادر وی چند ماه است ؟

جواب : مدت ۲۴ ماه تمام می باشد .

۲-  یک فرد آزاده چند نفر از فرزندان خود را می تواند از خدمت معاف کند ؟

جواب : به ازای هر۲۴ ماه سابقه آزادگی یکی از فرزندان آزاده از خدمت معاف می شوند .

۳-   شرط بهره مندی برادر آزاده از معافیت چه می باشد ؟

جواب : چنانچه آزاده فاقد فرزند پسر باشد یک برادر وی می تواند از خدمت معاف شود .

۴-   آیا برای هر۲۴ ماه مدت آزادگی  آزاده فاقد فرزند پسر، یک برادر وی هم معاف می شود ؟

جواب : برای آزاده فاقد فرزند پسر به هر میزان مدت آزادگی فقط یکی از برادران وی از خدمت معاف می شود .

۵-  چنانچه براساس ضوابط و مقررات سالهای گذشته آزاده ای که مدت آزادگی کمتر از ۳۶ ماه بوده و از امتیاز کسرخدمت برای فرزند یا برادرش استفاده کرده آیا با توجه به ضوابط جدید در نظر گرفتن حد نصاب ۲۴ ماه آزادگی برای معافیت می تواند یک فرزند یا برادر خود را معاف کند ؟

جواب : خیر چون از امتیاز آزادگی استفاده شده ، امتیاز دیگری تعلق نمی گیرد .

۶-   چنانچه مدت آزادگی کمتراز ۲۴ ماه باشد آیا امتیازی به فرزند وی تعلق می گیرد ؟

جواب : درصورتی که آزاده دارای سابقه جبهه و یا جانبازی باشد و جمع مدت آزادگی با جبهه و یا جانبازی به عدد ۳۰ برسد یکی از فرزندان آنان از خدمت معاف می شوند .

۷-   آیا تلفیق سوابق آزادگی با جبهه یا جانبازی برای برادر آزاده هم لحاظ می گردد ؟

جواب : خیر این امتیاز فقط برای فرزندان آزادگان درنظر گرفته شده است .

۸-   آیا برای مازاد سوابق آزادگی بین ( ۲۵ تا ۴۷ ماه ) و ( ۴۹ تا ۷۱ ماه ) و ( ۷۳ تا ۹۵ ماه ) امتیازی تعلق می گیرد به چه علت ؟

جواب : خیر به خاطر اینکه اگر آزاده ای دارای ۴۷ ماه سابقه آزادگی باشد صرفا یک فرزند و اگر دارای ۷۱ ماه سابقه آزادگی باشد فقط ۲ فرزند و اگر دارای ۹۵ ماه سابقه آزادگی باشد صرفا ۳ فرزند وی می تواند از خدمت معاف گردد و به سوابق مازاد امتیازی تعلق نمی گیرد .

۹-   آیا جمع مازاد سوابق آزادگی برای معافیت فرزند دیگر آزاده  لحاظ می گردد ؟

جواب : خیر قابل جمع نمی باشد فقط به ازای هر ۲۴ ماه سابقه آزادگی یک فرزند آزاده از خدمت معاف می شود .

۱۰-  چنانچه آزاده ای براساس ضوابط و مقررات گذشته و به علت صغیر بودن فرزندش برادرش از امتیازاستفاده کرده باشد آیا فرزند وی براساس ضوابط جدید می تواند از امتیاز آزادگی بهره مند گردد ؟

جواب : بله مشروط برآنکه مدت آزادگی ۴۸ ماه بیشتر باشد .

۱۱-   چنانچه سوابق آزادگی ایثارگر فقط درحد یک امتیاز باشد و آزاده چند فرزند واجد شرایط داشته ، انتخاب یک فرزند به چه صورت است ؟

جواب : انتخاب فرزند باآزاده است درصورت فوت آزاده ، انتخاب با مادر فرزندان آزاده درصورت نبود مادر با توافق برادران و با هماهنگی بنیاد شهید صورت می گیرد .

۱۲-  اگرفرزند آزاده ای بعد از اخذ معافیت فوت نماید یا به بیماری صعب العلاج مبتلا گردد آیا امتیاز برای فرزند دیگری لحاظ می گردد ؟

جواب : خیر مگر آنکه سابقه مازاد بر ۲۴ماه  آزادگی وی برای معافیت فرزند دیگر کفایت نماید .

۱۳- آیا به شخص آزاده از لحاظ خدمت وظیفه عمومی امتیازی تعلق می گیرد ؟

جواب : بله براساس ماده ۲ اصلاحی قانون حمایت از آزادگان چنانچه آزاده رزمنده بوده باشد به ازای ۶ ماه آزادگی از کارت پایان خدمت بهره مند میشود .

۱۴-  آیا برای آزادگان غیررزمنده هم امتیازی در نظر گرفته شده است ؟

جواب : بله به ازای حداقل ۶ ماه سابقه آزادگی از خدمت دوره ضرورت معاف می گردند .

۱۵-  آیا آزاده ای که به سبب آزادگی از خدمت معاف شده یا کارت پایان خدمت دریافت کرده امتیاز آزادگی وی برای فرزند وی نیز لحاظ می گردد ؟

جواب : بله درصورتی که مدت آزادگی به حد نصاب معافیت برسد فرزند وی نیز می تواند  از امتیاز بهره مند گردد .

۱۶-  چنانچه مدت آزادگی پدرخانواده به حد نصاب ۲۴ ماه نرسد و همچنین مادر خانواده دارای سابقه آزادگی باشد آیا سابقه والدین برای اعطای امتیاز قابل جمع است ؟

جواب : بله قابل جمع می باشد

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.