اجرای قانون خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگران و طرح معافیت نوادگان شاهد در بلاتکلیفی

 کاربران زیادی در مورد خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگران و طرح معافیت نوادگان شاهد در برنامه ششم سوال دارند اما هنوز نتیچه این مصوبه مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربران بیشماری بعد از تصویب طرح خرید خدمت سرامریه-سربازیبازی فرزندان ایثارگران و طرح معافیت نوادگان شاهد در برنامه ششم در مورد زمان اجرای آن سوال دارند.

در این باره هرچند ابتدا سردار موسی کمالی ، رییس اداره انسانی سربازی ستادکل نیروهای مسلح اعلام کرد که تا اردیبهشت این موضوع تعیین تکلیف می شود اما پس از مدتی اعلام شد که تحقق این مصوبه نیاز به اذن رهبری دارد.
علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس هم در گفت و گو با خبرانلاین اعلام کرد: ستاد کل نیروهای مسلح زیر نظر مقام معظم رهبری هستند ،بنابراین در صورت کسب اذن رهبری موضوع برای اجرایی شدن به سازمان نظام وظیفه اعلام می شود.
او با اشاره به اینکه قانون فعلی در مورد معافیت فرزندان ایثارگر از خدمت سربازی قابلیت اجرایی دارد گفت: ستاد کل نیروهای مسلح به بهانه انجام کار کارشناسی، ابهام در قانون یا مسائل درون سازمانی نباید از اجرای قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگر خودداری کرد.

اقدام کارشناسی

اما چندی پیش سردار کمالی اعلام کرد که مصوبه کسر خدمت فرزندان ایثارگر در برنامه ششم توسعه، هنوز تعیین تکلیف نشده، چرا که نیازمند یک اقدام کارشناسی است.
این نظر او سبب واکنش نمایندکان مجلس شد چرا که رحیمی در واکنش به اظهارات او گفت: ستاد کل نیروهای مسلح به بهانه انجام کار کارشناسی، ابهام در قانون یا مسائل درون سازمانی نباید از اجرای قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگر خودداری کرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر انجام کارهای کارشناسی پیش از تصویب قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر، گفت: ماده مرتبط با کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر در برنامه ششم توسعه در کمیسیون‌های تخصصی به کمک نمایندگان حقوقی و پارلمانی ستاد کل نیروهای مسلح مورد ارزیابی دقیق و کارشناسی قرار گرفته است.
وی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز نظر کارشناسی خود پیرامون این ماده را اعلام کرده است، در نهایت هم صرف نظر از این موارد قانونی مذکور، این ماده در صحن علنی مجلس به تصویب و مورد تایید شورای نگهبان واقع شده بنابراین لازم اجراست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجموعه مشمولینی که مشمول مصوبه کسر خدمت فرزندان ایثارگر می‌شوند، گسترده و وسیع نیستند اما همین تعداد محدود نباید از مزیت‌های قانونی محروم بمانند.

نامه نمایندگان درباره عدم اجرای قانون کسر خدمت فرزندان‌ ایثارگر

در این باره حسن نوروزی عضو فراکسیون ایثارگران مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت گفت: تمامی مصوبات از جمله کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر مورد ارزیابی کارشناسانه قرار گرفته، همچنین مورد تایید شورای نگهبان هم واقع شده است.
وی با بیان اینکه موافقت شورای نگهبان به جهت انجام کار کارشناسی و رفع ایرادات است، افزود: به نظر می‌رسد جانشین اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به انجام کارهای کارشناسی برای شیوه‌های عملیاتی کار اشاره داشته باشد.
عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قانون کسرخدمت سربازی فرزندان ایثارگر نیازمند بررسی مجدد نیست لذا ستاد کل نیروهای مسلح باید نسبت به اجرای آن اقدام کند به خصوص با توجه به امیدی که در جوانان پس از تصویب این قانون ایجاد شده، اجرا باید در اولویت قرار گیرد.
نوروزی با یادآوری ارایه نامه‌ای که به هیات رئیسه مجلس مبنی بر لزوم پیگیری و اجرای مفاد قانون برنامه ششم توسعه مربوط به جامعه ایثارگران داده شده، گفت: در این نامه ضمن انتقاد از بی‌توجهی دولت به مفاد مواد ۸۶، ۸۷، ۸۸ و ۸۹ قانون برنامه ششم توسعه تاکید شد که از دولت تقاضای پیگیری و اجرای این مفاد شود.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.