اجرای طرح های جنم و مهتا برای سوق دادن سربازان به سمت اشتغال پذیری

رییس قرارگاه مهارت افزایی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت سربازی به عنوان یک ثروت بزرگ گفت: این قرارگاه پروژه های جنم و مهتا را برای سوق دادن سربازان به سمت اشتغال پذیری معرفی کرده است.سردار فرحی

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا سردار مهدی فرحی امروز چهارشنبه در پنجاهمین و یکمین نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های سراسری کشور از تعامل با وزارت علوم برای مهارت افزایی دانش آموخته ها خبر داد و گفت: سربازی ثروت بزرگی است که باید مدیریت شود.
وی ادامه داد: روزانه بیش از هزار سرباز ورودی و خروجی به نظام سربازی داریم و این آمار در سال به ۴۰۰ هزار نفر در سال می رسد که عدد قابل توجهی است.
رییس قرارگاه مهارت افزایی سربازان ستاد کل نیروی مسلح ادامه داد: امروزه ما با افزایش تحصیلات سربازان روبرو هستیم و تحصیلات آنان طی سالهای ۸۵ تا ۹۵ از ۱۳درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی به ۳۸ درصد و در سال ۹۶ به ۴۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه این جمعیت ۱۸ تا ۳۰ ساله هستند و ۲ سال کامل در نیروهای مسلح خدمت می کنند گفت: امروزه بدنه اصلی شاکله دفاع از کشور را سربازان تشکیل می دهند و ۵۰ تا ۷۰ درصد بدنه دفاعی سربازان هستند.
سردار فرحی با اشاره به وجود فناوری های بالا ساز و برگ های نظامی ادامه داد: کاربران این تجهیزات باید مهارت های ویژه ای داشته باشند و نیروهای مسلح مایل هستند سربازانی را با قابلیت بیشتر جذب کنند.
وی با اشاره به ابرچالش بیکاری در جامعه گفت: سربازان باید به سوی اشتغال پذیذی سوق پیدا کنند و ما در همین راستا ۲ پروژه را در قرارگاه مهارت افزایی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح معرفی کرده ایم.
سردار فرحی نوضیح داد : اولین پروژه ‘جنم’ یا افزایش جذابیت سربازی در جامعه و خانواده و همچنین نشاط و مهارت هنگام سربازی است که مجموع آن جنم می شود.
وی ادامه داد: پروژه دوم ‘مهتا’ یعنی از مهارت تا اشتغال برای اثر بخشی بیشتر سربازی است.
سردار فرحی با اشاره به ضرورت همکاری همه نهادها، سازمان ها و وزارتخانه ها گفت: نیروی مسلح وظیفه سیاست گذاری، تعیین چشم انداز و اهداف این سیاست ها را به عهده دارد و در آینده فرایند بهره وری را از این پروژه ها تعریف کرده و اطلاع رسانی می کنیم.
سردار فرحی با اشاره به تعیین چهار گام برای افزایش مهارت در سربازان گفت: این گامها بیش از سربازی قربال گری حین خدمت، آموزش های دوران سربازی و پس از سربازی را در بر می گیرد.
وی گفت: با کمک سازمان فنی و حرفه ای آموزش های مهارتیی را حین خدمت در نظر گرفتیم تا در طول خدمت سربازی آن را بگذرانند و گواهی های مهارتی کسب کنند؛ همچنین بعد از خدمت سربازی ارائه تسهیلات بانکی و بیمه ای را برای آنها تدوین کرده ایم.
رییس قرارگاه مهارت افزایی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با اشاره به در نظرگرفتن مشوق هایی برای سربازان در کارگروه های مختلف گفت: این مشوق ها با همکاری وزارتخانه های مختلف تنظیم شده و به فرماندهی کل قوا ارائه شده است و بعد ار تصمیم گیری نهایی مصوب و اعلام می شود.
وی تاکید کرد: برنامه ای را با عنوان ۳۰ مولفه تشکیل دادیم که ۱۵ وزارتخانه در آن حضور دارد و شامل معاونان رییس جمهوری صدا و سیما و بنییاد مستضعفان نیز می شود ؛ این ۳۰مولفه را در معرض رایزنی و گفتمان قرار دادیم که یکی از عناصر اصلی آن توافق با معاونت پژوهشی وزارت علوم است تا بتوانیم از سربازان دانش آموخته ماهر در تاسیسات و آموزشگاههای نیروی های مسلح به خوب استفاده کنیم.
سردار فرحی خبر داد: در صورت تکمیل توافق نامه، به زودی توسط نیروهای مسلح و وزارت علوم امضا می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.