آیا دوران خدمت وظیفه سربازی سابقه کار محسوب می شود؟

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در آینده به سربازان گواهی‌نامه «چگونگی خدمت» داده خواهد شد که برای آنان مدرک سابقه کار به حساب می‌آید.وظیفه سربازی سابقه کار
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه (سربازان)» در یک سال اخیر به طور جدی در دستور کار نیروهای مسلح قرار گرفته است؛ گرچه این طرح به صورت محدود در سال‌های گذشته اجرا می‌شد، اما با توجه به تاکیدات فرمانده معظم کل قوا و رییس ستاد کل نیروهای مسلح، رقم تعداد سربازهای مهارت‌دیده در سال گذشته به ۱۰۰ هزار نفر رسید و قرار است در سال جاری این رقم به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح هدف از ارائه مهارت به سربازان را کمک به رونق اشتغال در کشور بیان کرده است؛ از این رو با بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها تفاهم‌نامه‌هایی در خصوص مهارت آموزی سربازان به امضا رسیده است.

ارائه گواهی‌نامه «چگونگی خدمت» به سربازان/ این گواهی‌نامه‌ها سابقه کار می‌شوند

ما بنا داریم علاوه بر گواهی‌نامه فنی و حرفه‌ای، گواهی‌نامه چگونگی خدمت هم به سربازان بدهیم. فردی که وارد بازار کار می‌شود، از او سابقه کار می‌خواهند. اگر در نیروهای مسلح در همان شغل و تخصص خدمت کرده باشد، آن گواهی‌نامه برای او سابقه کار حساب می‌شود و فرد می‌تواند بگوید مثلاً من یک و سال نیم در سربازی در تخصص خبازی کار کرده‌ام.

حتی برای برخی از مشاغل مانند نگهبانی در نیروهای مسلح نیز گواهی‌نامه خواهیم داد؛ چرا که اگر آن فرد در آینده تقاضای به‌کارگیری در حراست و نگهبانی مجموعه‌ای داشته باشد، آن گواهی‌نامه برای او مدرک سابقه کار و تجربه است.

نیروهای مسلح و دولت بودجه مهارت آموزی را تامین می‌کنند

بخشی از هزینه‌ها را نیروهای مسلح متعهد شده‌اند تا تامین کنند. بودجه‌ای برای تدریس و بازسازی و تجهیز اماکن مورد نیاز در نظر گرفته شده است. بخشی از هزینه‌ها نیز از محل جریمه مشمولان غایب تامین خواهد شد که طبق قانون ۵ درصد از درآمد آن به سازمان‌ فنی و حرفه‌ای داده خواهد شد تا برای این کار هزینه شود.

بخشی از هزینه‌ها را از طریق تفاهم‌نامه‌های منعقد شده با وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها تامین خواهیم کرد. به طور مثال با وزارت ارتباطات تفاهم‌ کرده‌ایم که ۳۰ هزار سرباز را آن وزارتخانه آموزش دهد. هزینه‌های آموزش را هم آن وزارتخانه باید تامین کند.

در خصوص اساتید سرباز نیز ما پیش بینی کرده بودیم که سالیانه ۷۰۰ نفر از سربازان، اساتید دوره‌های مهارت‌آموزی شوند. در برنامه جدید این رقم را به ۱۵۰۰ نفر افزایش داده‌ایم. این سربازان، به عنوان سربازان حرفه‌ای در سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی مانند وزارت کار مشغول خدمت سربازی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانا

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مطلب بالا و یا هر سوالی در زمینه نظام وظیفه
از خط ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید. ( بدون گرفتن پیش شماره )
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.